Jak podnieść skuteczność zarządzania, planowania i kontroli produkcji w 3 krokach?

Firmy produkcyjne, szczególnie obecnie, muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami, zarówno jeśli chodzi o efektywność biznesową, szybko zmieniające się prawo, jak i nieprzewidywalność, z którą mamy do czynienia w gospodarce w 2020 r. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jak poprawić skuteczność prowadzonej działalności. Podpowiadamy, w jaki sposób można to osiągnąć w kilku prostych krokach.


Osiągaj cele biznesowe dzięki wsparciu odpowiednich narzędzi

Do osiągnięcia zamierzonych celów biznesowych warto wykorzystać odpowiednie narzędzia, które będą wspierały specjalistów w wykonywaniu ich codziennych obowiązków. Przykładem takiego rozwiązania są systemy ERP, które dzięki ich kompleksowości można dopasować do indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa. Odpowiednio dobrany i wdrożony system ERP poprawi efektywność i wydajność w każdej firmie, która nie korzysta z jednolitego systemu informatycznego zarządzającego zasobami przedsiębiorstwa.

Cele biznesowe Twojej firmy możesz osiągać dzięki systemowi Symfonia ERP, którego komponenty możesz dopasować do swoich potrzeb i wspierać rozwój poszczególnych działów. Symfonia ERP Handel odpowiada za prowadzenie sprzedaży, magazynu, zakupów, zamówień, rozliczenia z kontrahentami czy wyliczania zapotrzebowania na surowce. Moduł analityczny – Symfonia ERP Business Intelligence – daje możliwość zebrania w jednym miejscu danych handlowych, produkcyjnych oraz informacji ze źródeł zewnętrznych, np. na temat trendów. Z kolei Symfonia ERP Zarządzanie Produkcją jest narzędziem wspierającym proces produkcji, jej zaplanowanie oraz precyzyjne rozliczenie..

3 kroki do podniesienia efektywności procesów produkcyjnych w Twojej firmie

Poznaj trzy proste kroki które pozwolą Ci podnieść efektywność swojej organizacji dzięki wdrożeniu systemu ERP:

1. Dopasuj plan produkcyjny do popytu.

Analizuj informacje, jakie surowce i jak długo zalegają na magazynie, dla jakich surowców kończy się termin ważności i należy je zużyć jako pierwsze lub wybierz konkretną partię do danego zlecenia produkcyjnego. W raportach bierzemy pod uwagę stany magazynowe wyrobów gotowych, ilości na zamówieniach niezrealizowanych, dokumenty magazynowe, jakie towary zostaną przyjęte na magazyn w najbliższym czasie, przyjęcia z produkcji oraz realizację zamówień własnych. Znaczenie ma także informacja o stanach surowców we wszystkich lokalizacjach magazynowych, zapotrzebowanie na surowce według zleceń, jak również stan realizacji zleceń produkcyjnych oraz możliwa wydajność dostępnych pracowników i maszyn.

Zadaniem planisty jest przygotowanie efektywnego i ergonomicznego harmonogramu pracy i ustalenia, jakie wyroby będą produkowane. W realizacji tego zlecenia przydatna będzie analiza wymienionych powyżej danych dostępnych w systemie. Narzędzie odpowie również na pytanie, jaki plan produkcyjny powinien być zastosowany na najbliższy tydzień, miesiąc itd.

2. Unikaj przetowarowania magazynu.

W module Symfonia ERP Handel m.in. zarejestrujesz zamówienia wysłane do dostawców (własne). To w tym obszarze systemu ERP generowane jest zapotrzebowanie na surowce, które zawiera szczegółowe informacje o dostawcy, czasie dostawy oraz cenie zakupu surowca. Nie angażujesz środków pieniężnych na zakup surowca, który możesz pobrać z innego magazynu. Raport ujmuje także stany minimalne, rezerwacje, zamówienia obce, zlecenia produkcji w toku. Widzisz zamienniki z czasami dostawy czy ceną zakupu od konkretnych dostawców na podstawie danych na temat zakupów zrealizowanych w przeszłości. Wybierasz dostawców, którzy najszybciej zrealizują zamówienie w najlepszej cenie. Dostępna jest widoczność zleceń powiązanych. Dzięki powyższym informacjom możesz np. zdecydować, czy dłużej poczekać na dostawę w niższej cenie. System daje możliwość wyboru najkorzystniejszej decyzji zakupowej przygotowanej w czasie rzeczywistym (nie post factum) według zadanych parametrów rynkowych

3. Szybko i precyzyjnie realizuj operacje w hali produkcyjnej.

Pomocne tutaj będą panele meldunkowe (kioski produkcyjne), które mogą być zlokalizowane w kilku miejscach na hali produkcyjnej. Technolog, planista lub menedżer produkcji z poziomu modułu Symfonia ERP Zarządzanie Produkcją przypisuje operacje do wykonania danej osobie na hali produkcyjnej. Pracownik na panelu operacyjnym lub czytnikiem kodów kreskowych wybiera operację do wykonania, a system udostępnia dokumentację wykonawczą i rejestruje postęp realizacji zadania. Praca z panelami daje możliwość przyjęcia na magazyn wyrobów gotowych i przygotowania etykiet - na wyrób, opakowanie zbiorcze oraz całą dostawę. Na etykietach mogą być drukowane kody kreskowe lub kody QR. Proces etykietowania jest wykonywany z poziomu operatora na hali produkcyjnej z wykorzystaniem paneli meldunkowych.

Przedstawione przykłady pokazują w jaki sposób system ERP może pomóc w zwiększeniu efektywności i wydajności procesów produkcyjnych. Narzędzie daje właścicielowi firmy, kadrze zarządzającej, operatorom, nie tylko lepszy wgląd w to, co dzieje się w prowadzonym przedsiębiorstwie, ale również upraszcza procesy zarządzania, realizacji, raportowania.

Tomasz Kozłowski

New Business Development Manager w Symfonia

Z branżą IT związany od ponad 20 lat. Na co dzień zajmuje się poszukiwaniem i wprowadzaniem w praktyce rozwiązań informatycznych rozbudowujących portfolio i funkcjonalności oprogramowania z linii Symfonia ERP.

Powiązane artykuły

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami z serii „Rusz swoją produkcję”. Materiały przygotowane są przez ekspertów e-commerce Symfoniae.

blog

Siedem kroków do wyboru najlepszego dla Twojej firmy systemu ERP

Dowiedz się, w jaki sposób systemy ERP optymalizują procesy w firmach produkcyjnych i jak wybrać najlepszy system ERP, dostosowany do Twoich potrzeb

Czytaj
blog

Symulowane wycofanie produktu z rynku

Dlaczego warto posiadać procedurę próbnego wycofania produktu i jak przygotować się do symulacji?

Czytaj
blog

7 przydatnych funkcji ERP dla firm branży spożywczej

Poznaj funkcje systemu ERP, które usprawnią zarządzanie zasobami i procesami biznesowymi

Czytaj
blog

Jak ERP pomaga obsługiwać tysiąc zleceń dziennie?

Rozwój każdej firmy handlowej może zahamować w bardzo prosty sposób – gdy narzędzia do bieżącej obsługi zamówień stają się niewydajne.

Czytaj
blog

Zerwany łańcuch dostaw – jak sobie z tym radzić?

Po okresie kryzysu spowodowanego pandemią wiele firm produkcyjnych musi przejść przyspieszoną lekcję usprawniania procesów biznesowych, cyfryzacji i skuteczniejszego zarządzania kryzysowego.

Czytaj